rokietnica i jej okolice

najbliżej nas /do 10 km/

Kościół św. Mikołaja i Maryi Panny z XV–XVI wieku, przebudowany w początkach XVII wieku. Potem odrestaurowywany jeszcze raz w 2017–2020. Są tam relikwie św. Walentego, dawnego patrona kościoła. Parafia Rokietnica znana była już w 1400 r. założona przez braci Mikołaja i Stanisława Derszniaków herbu Korczak. 8 marca 1943 w odwecie za zabicie konfidenta Gestapo, Niemcy spacyfikowali wieś. W trakcie akcji śmierć poniosło 45 mieszkańców.  Na lokalnym  cmentarzu parafialnym,  znajduje się zbiorowa mogiła mieszkańców wsi, zamordowanych przez Niemców w dniu 8 marca 1943 roku. W Rokietnicy znajduje się także dwór i park z wieku XIX.

Malownicze pogórza wokół Rokietnicy z pewnością stanowią doskonałe miejsce do wycieczek rowerowych i biegania. W takich okolicach można cieszyć się pięknymi krajobrazami, świeżym powietrzem i aktywnością na łonie natury. Niezależnie od poziomu zaawansowania, taka aktywność fizyczna będzie nie tylko przyjemna, ale również korzystna dla zdrowia i samopoczucia. Zapraszamy wszystkich miłośników biegania na niezapomnianą przygodę – Bieg Benedyktyński! Ta wyjątkowa trasa prowadzi przez malownicze pogórza województwa podkarpackiego, zaczynając od urokliwego miasta Przemyśl i kończąc w historycznym Jarosławiu.

Sanktuarium w Jodłówce jest związane z kultem Matki Bożej Jodłowskiej, która jest uznawana za orędowniczkę i opiekunkę miejscowej społeczności. Cudowny obraz Matki Bożej Jodłowskiej jest czczony przez wiernych, a sanktuarium przyciąga wielu pielgrzymów w różnych okresach roku, zwłaszcza podczas uroczystości religijnych i odpustów. Okolica Jodłówki, w której znajduje się sanktuarium, jest również urocza i malownicza. Dla pielgrzymów i turystów jest to doskonałe miejsce do odpoczynku, kontemplacji i odkrywania uroku polskiej wsi.

Podcienia drewnianych pruchnickich domów posiadają interesujące motywy zdobnicze: ukośnie żłobkowane słupy, ukośne i rombowe kraty nadsłupia „ganków wpuszczanych” – reminiscencje XVIII-wiecznej ornamentyki architektury miejskiej, ozdobne wykroje desek balustrad i szalowanych fasad szczytów.

W Pruchniku znajduje się wieża widokowa na Górze Iwa o wysokości 406 m n.p.m. Wieża widokowa w Pruchniku powstała w 2014 roku i ma niecałe 18 metrów wysokości. Z wieży roztacza się widok obejmujący Pogórze Dynowskie, Pogórze Przemyskie i Podgórze Rzeszowskie. Wieża widokowa jest ogólnodostępna i posiada taras widokowy na wysokości 13 m.

ZWIEDZAJ DALEJ /do 25 km/

Chwila zadumy i zamyślania nad istotą człowieczeństwa będzie towarzyszyć nam podczas odwiedzin w tym Muzeum. Ekspozycja skierowana jest do każdego, niezależnie od posiadanej wiedzy historycznej, światopoglądu i sympatii politycznych. Nadrzędną funkcją wystawy jest popularyzacja tematu polskiej pomocy ludności żydowskiej w czasie Zagłady i wzmocnienie przekazu o polskich Sprawiedliwych oraz przypomnienie o realiach Holokaustu w okupowanej Polsce.

Ogród w Bolestraszycach założono w XVIII wieku. Pierwotnie zajmował otoczenie oficyny i pozostałości starego zamku obronnego, który z czasem rozebrano. Z biegiem lat ogród rozbudowano poprzez nasadzenia na częściowo zniwelowanych fortyfikacjach ziemnych. W XIX wieku przekomponowano ogród wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu.
Obecnie obiekt w Bolestraszycach liczy około 25 hektarów. W Arboretum można spotkać tysiące okazów roślin i krzewów. Rośnie tu pomad 2200 drzew i krzewów, 1200 roślin zielnych oraz 180 roślin szklarniowych. Wyodrębniono kilka kolekcji roślin: dendrologiczną, pomologiczną, roślin wodnych i bagiennych, szklarniowych, wrzosowatych.

 

Przemyśl podobnie jak Rzym leży na siedmiu wzgórzach, jest stolicą dwóch Arcybiskupstw rzymskokatolickiego i greckokatolickiego. Będąc w Przemyślu warto zwiedzić:

  • Rynek Miasta z wojakiem Szwejkiem i piękną fontanną z bieszczadzkimi niedźwiadkami
  • Sobór św. Jana Chrzciciela, Archikatedra Przemyska, Kościół Franciszkanów
  • Zamek Kazimierzowski
  • Muzeum Dzwonów i Fajek
  • Muzeum Ziemi Przemyskiej
  • Muzeum Miasta Przemyśl
  • Kopiec Tatarski
  • Dworzec kolejowy

Dzieje miasta sięgają pierwszej połowy XI w., kiedy to książę ruski, Jarosław Mądry wzniósł na lewym, stromym brzegu rzeki San warowny gród, który nazwał swoim imieniem. Będąc w Jarosławiu koniecznie należy udać się na rynek główny, Jego centralny punkt stanowi neorenesansowy Ratusz, którego obecny wygląd jest efektem przebudowy dokonanej w dokonanej w XIX wieku. Trzeba też zwrócić uwagę na zegar wieży ratuszowej, umieszczony na niej w 1896 roku. Rynek otaczają zabytkowe kamienice, a za najpiękniejszą uważa się późnorenesansową kamienicę Orsettich.

Chyba każde miasto, w którym rozwijał się handel, może pochwalić się gęstą siecią podziemnych tuneli służących m.in. jako skład towarów. Nie inaczej jest w Jarosławiu, gdzie na turystów czekają aż dwie podziemne trasy turystyczne.

Jarosław, czyli miasto kościołów! do najciekawszych należą:

  •  Pojezuicka kolegiata Bożego Ciała w Jarosławiu gdzie do świątyni prowadzą monumentalne Drzwi Tysiąclecia
  •  Bazylika pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej, gdzie szczególnym kultem otacza się późnogotycką rzeźbę Piety. 
  • Cerkiew pw. Przemieniania Pańskiego, w jej wnętrzu znajduje się cudowna ikona Matki Bożej.
  •  Opactwo Benedyktyńskie otaczają mury z basztami, a portal przy głównym wejściu do kościoła jest najcenniejszym obiektem renesansowym w  mieście 

,

ZWIEDZAJ DALEJ /35-100km/

Zamek w Krasiczynie to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo-manierystycznej w Europie.Przez wiele stuleci klucz do krasiczyńskiej rezydencji był w posiadaniu zacnych, polskich rodów magnackich tj.: Krasickich, Modrzewskich, Wojakowskich, Tarłów, Mniszchów-Potockich, Pinińskich, a od 1835 roku Sapiehów.Kaplica zamkowa w Baszcie Boskiej nierzadko porównywana jest do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Zamek otoczony jest jednym z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Polsce. Najstarsze założenia parku sięgają XVII wieku i mają charakter geometryczny. Już wtedy obok rezydencji Krasickich od strony wschodniej rozciągały się ogrody zwane „Zwierzyńcem”.

Zamek w Łańcucie to jeden z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych i zabytków na Podkarpaciu, a także jeden z najważniejszych zamków w Polsce. To niesamowite miejsce przyciąga turystów z całego kraju i zagranicy, którzy chcą zobaczyć wspaniałość tego zamku oraz poznać jego historię. Zespół zamkowy słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle cennej kolekcji pojazdów konnych. Zamkowe wnętrza zaliczane są do najpiękniejszych w Polsce, a przylegające tereny zielone, niegdyś ściśle związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji, zachwycają. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.